ارسال شده در ۱۴ دی ۱۳۹۵

هدف ما دراین مقاله بررسی اصول کلی چیدمان دربخش های مختلف منزل می باشد.

در چیدمان یک مکان ابتدا باید اصول اولیه یعنی توجه به کاربرد فضا و روانشناسی موقعیت، شناخت سبک متداول درچیدمان، روانشناسی رنگ، محل قرارگیری، شناخت کادر (دیوار)، شناخت ارگونومی و تأثیر نور را مدنظرقرارداد.سبک های متداول در چیدمان یک فضای کلاسیک که دارای تزئینات و دکوراسیون داخلی زیاد و سقف های بلند می باشد به دو دسته کلیانگلیسی که خطوط مستقیم در این سبک حرف اول را می زنند و شامل سبک های ویلیام اندمری (ویلایی رسمی) کوئین آن کوچک رسمی جورجین کاملاً رسمی برادران آدامز،حالت رومی و چپن دیل،فضای اصیل،هپل رایت حس خنثی،شرایتون،کارهای لولا دار،و سبک ریجبنی،مشکی و طلائی می باشد؛ و فرانسوی با خطوط منحنی که شامل سبک هایباروک (تزئینات در بیشترین حد خود) روکوکو (تزئینات کمتر از باروک) امپایر (امپراطوری) ویکتورین (راحت ترین سبک) تقسیم بندی می شود.

طراحی داخلی

طراحی داخلی

سبک مدرن چیدمان که کاربردی خلاقانه دارد و سبک روستیک (روستایی و ویلایی) هم از دیگرسبک های متداول در چیدمان میباشد.قاعده کلی در یک چیدمان صحیح بکارگیری تمام حواس انسان است. حس بویایی: بو از فضا می گیریم بو به فضا می دهیم(رنگ خوش بو: مثل صورتی)، (رنگ آرام: مثل کرم) حس شنوایی: عایق صدا (شیشه دوجداره و…) حس لامسه: ایجادتعادل بافتی (فضا استیل، فرش بذر دار باشد)حس بینایی: تعادل (متقارن: فضای کلاسیک، نا متقارن: فضای مدرن،شعاعی: صمیمیت)هماهنگی در رنگ، بافت، اندازه، فرم، جهت، جزئیات، ریتم تکراری، متناوب، رشد (مهمترین).تأکید: تغییر در هندسه، بافت، اندازه، رنگ، جهت قرارگیری در نقطه تقاطع.وحدت: خطی، محصور، نوری (مهم)، سقفی(مهم). از اثرات وحدت می توان جلب نظرکردن، قابل درک کردن، سادهکردن و بخاطر سپردن را ذکر کرد.انواع نور (طبیعی، وظیفه ای، تزئینی) در چیدمان و نحوه تابش آنها(شاندلیا و اسکونس) از اهمیت خاصی برخورداراست.

دکوراسیون داخلی منزل یکی از جزابترین کارای های است که یه فرد علاقه مند به منزل و دکور میتواند انجام دهد.

اولین دیوار که در چیدمان در دید انسان ظاهر می شود دیوار کانونی است. دیوار دارای پنجره کانونی است.

طراحی داخلی

طراحی داخلی

ورودی منزل:

توصیه می شود که در طراحی دکوراسیون داخلی رنگ دکوراسیون قسمت ورودی اگر با پله شروع می شود از رنگ های کرم و اگر با حیاط شروع می شود از رنگ های سرد (سبز) استفاده شودوفضای استقبال حتما درقسمت ورودی (کاربرد متریال گرم )مشخص شود. (شیشه متریال سرد)دردکوراسیون داخلی فضاباید در نظر بگیریم که فضای مستطیل حس سرما و بافت زبرحس گرما را منتقل می کنند.

دکوراسیون

دکوراسیون

آشپزخانه

انواع آشپزخانه ها اصولاً با توجه به تعداد خواب مشخص می شود. آشپزخانه ال برای ۱ تا ۳ خوابه (دو ضلع با عناصر اصلی)، یو وی برای ۳ تا ۵ خوابه است. آشپزخانه جزیره بیشتر در طراحی منازل ۵ خواب به بالا (گاز و جزیره) استفاده می شود. آشپزخانه موازی دو ضلع در دارد یا یک ضلع پنجره قدی دارد. باید درنظر داشت در فضای بزرگ الویت با جزیره بعد یو وی است. کف آشپزخانه می تواند سنگ سرامیک کفپوش یا پلاستیک باشد. رنگ آشپزخانه هم بهتر است گرم تا میانه باشد. دیوار آشپزخانه عایق رطوبت تا ۸۰سانت، فضای دو کابینت تزئینی و سقف قابل شستشو باشد. ورودی ۱ طول پنجره بلندتر از ۲ متر. / آشپزخانه ۱ متر تا ۱۸ انواع میز: صبحانه: گرد (کمتر از ۶ نفر) مربع. صندلی ها: راحتی (رستوران)، نیمه راحت (آموزشگاه)، ناراحت (کافی شاپ)، بسیار ناراحت (فست فود) عناصر اصلی آشپزخانه: سینک، گاز، یخچال.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی

سرویس بهداشتی

بهترین مکان برای سرویس بهداشتی نزدیک در ورودی است ضد آب، عایق صدا بودن ازنکات مهم معماری سرویسها میباشد.

عناصر اصلی: روشویی، وان، توالت. نور حمام: زرد بالای آینه، وان، دوش. سقف حتما کوتاه باشد. بهترین کفپوش حمام سرامیک است. در فضای بزرگ از کاشی استخری هم می توان استفاده کرد.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی

نشیمن:

اولین اصلی که در دکوراسیون داخلی نشیمن رعایت می شود،(استفاده روزانه یا شبانه) است. طراحی فضا مدرن، مبل حجیم با کوسن های زیاد، مبل پذیرایی: دسته چوبی، نرمی کمتر. برای جداسازی نشیمن از پذیرایی می توانیم مبل ها را پشت به پشت بگذاریم. برای کوچک کردن فضای بسیار بزرگ از رنگ و متریال بافت دار و سقف کاذب استفاده می کنیم. بایدتوجه داشت که راحت ترین سبک برای نشیمن» مدرن «است. 

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی

عناصر: کاربردی، دکوراتیو+ کاربردی، دکوراسیون داخلی در فضای کلاسیک از مبلمان مدور و در فضای مدور از مبلمان گوشه دار و همچنین در فضای مردانه از مبلمان صیقلی و زنانه از پرزدار استفاده می کنیم. استفاده ازچرم گوسفندی و پوست کروکودیل روشن تداعی گرفضای زنانه است.وچرمگاوی و پوست کروکودیل تیره تداعی گر فضای مردانه است.

نورپردازی در نشیمن به سه حالت عمومی یا محیطی یا دکوراتیو است که البته u1576 با توجه به اینکه نشیمن نور کمتری از پذیرایی دارد می توان نور دکوراتیو را حذف کرد. بافت شومینه باید تأکید داشته باشد و نور بالای شومینه دیواری است. فضای مطالعه با roking chair ، و مبل حجیم و پارچه ای تعریف می شود.

اتاق خواب

بایددرنظرداشت که دورترین مکان نسبت به ورودی انتخاب شود. عناصر اصلی در دکوراسیون داخلی مستر: خواب، کمد، میز توالت. عناصر اصلی در دکوراسیون داخلی نوجوان: خواب، کمد، مطالعه، آینه عناصر اصلی در چیدمان کودک و نوزاد: خواب، کمد، بازی، میز، مطالعه. فضا اکوستیک باشد (موکت). پای تخت حتما فرش باشد. پرده دولایه باشد. محل قرارگیری پنجره: سمت راست اگر نشد سمت چپ تخت.در دکوراسیون داخلی کلاسیک سر تخت بلند است. (باروک) پرده روی آن کار شده، رو تختی چهل تکه، رنگ تیره و روتختی براق و پرده دور تا دور (باروک)در چیدمان ویکتورین تخت سه گوش قرار می گیرد و پرده تخت نیمه باز است. آرت نوو: عدم تقارن و فلزی تخت مدرن: سر تخت حذف شده ولی رو تختی و کوسن کار می شود. رنگ اتاق خواب بهتر است روشن باشد و در حالت شمالی نور سرد است رنگ گرم و در حالت جنوبی نور گرم است رنگ سرد. منبت ریز روکوکو. بافت کف بلند دخترانه می شود. ریتم رنگی در اتاق خواب هم باید حفظ شود. کاغذ دیواری بالای سر تخت طرحدار و رنگ بقیه ساده باشد. نور ۸۷ % زرد و ۳۸۷ سفید. تخت های شرقی پایین تر از سطح معمول دیگر تخت هاست. اگر پاتوره پایین تخت پایه دار باشد، مدرن است و اگر قفسه دار باشد کلاسیک است. می توان از گیاه در اتقا خواب استفاده کرد و باید کم و روبروی تخت باشد.رنگ سیاه و سفید مناسب است ولی به مرور زمان خسته کننده می باشد. فضای در نظر گرفته شده برای هر نفر در اتاق m6 باید باشد.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون

به طور کلی

دکوراسیون داخلی با سبک کلاسیک راحتی و آسایش را با خود به همراه دارد. قراردادن تخت خواب به سمت قبله آرامش و اثرات روحی مثبت دارد. یکی از نکات مهم در نورپردازی این است که حتما باید نور منعطف و قابل تغییر باشد. تابلوها را طوری نصب کنید که هم در حالت نشسته و هم ایستاده بخوبی قابل مشاهده باشد. در طراحی رنگ برای اتاق کودکان بهتر است جنسیت و آرامش بخشی رعایت شود.

معماری داخلی، طراحی داخلی و دکوراسیون

این سه عبارت معمولاً به غلط مورد استفاده قرار می گیرند. چرا که تخصص معماری داخلی در مقیاس انسانی و در ارتباطبا فضاهای عمومی و شخصی است و در واقع به معماری فضا از نقطه نظر ساکنان آن می پردازد؛دکوراسیون داخلی متخصصی برای طراحی فضاهای داخلی با عملکرد و کارایی بالا که تخصص خود را از طریق آموزش های رسمی کسب کرده است. دکوراسیون داخلی بخشی بین معماری داخلی و دکوراتوری است بدون غالب بودن یکی بر دیگری و نهایتا دکوراتورها کسانی هستند که تنها با سطح ظاهری فضا مانند رنگ، پارچه، مبلمان، نورپردازی و… سر و کار دارند.

۷ اصل در طراحی داخلی:

۱-نور را دریاب: نور می تواند ریتم خلاقانه ای به یک فضای داخلی ببخشد.

۲-فرم را بشناس: معمولاً به پوسته بیرونی نسبت داده می شود.

۳-فضا را حس کن: محدوده در دسترس کاربران می دانند.

۴-بافت را لمس کن: مشخصه ای است که با لمس کردن یا دیدن به چشم می آید.

۵-شکل را بیازمای: نقطه بیرونی یک شیء را تشکیل می دهد.

۶-رنگ را در هم بیامیز: خاصیت بصری فرم است که در طراحی داخلی روی فرم تأکید می کند.

۷-حجم را بشناس: حجم، عنصری بسیار مهم در طراحی داخلی است.

دسته :

از مطالب مشابه اين مطلب ديدن کنيد.

ارسال ديدگاه

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
یوسف آباد-تقاطع ولیعصر (عج) و مطهری – خیابان لارستان – نبش کوچه پور فلاح پلاک۱۸
021-88854833