ارسال شده در ۱۸ آبان ۱۳۹۵

اصول چیدمان

در چیدمان یک مکان ابتدا باید اصول اولیه یعنی توجه به کاربرد فضا و روانشناسی موقعیت، شناخت سبک متداول درچیدمان، روانشناسی رنگ، محل قرارگیری، شناخت کادر(دیوار)، شناخت ارگونومی و تأثیر نور را مدنظرقرارداد.سبک های متداول در چیدمان دکوراسیون داخلی یک فضای کلاسیک که دارای تزئینات زیاد و سقف های بلند می باشد به دو دسته کلیانگلیسی که خطوط مستقیم در این سبک حرف اول را می زنند و شامل سبک های ویلیام اندمری (ویلایی رسمی)کوئین آن(کوچک رسمی) جورجین (کاملاً رسمی) برادران آدامز (حالت رومی) و چپن دیل (فضای اصیل) هپل رایت (حس خنثی)شرایتون (کارهای لولا دار) و سبک ریجبنی (مشکی و طلائی) می باشد؛ و فرانسوی با خطوط منحنی که شامل سبک هایباروک (تزئینات در بیشترین حد خود) روکوکو (تزئینات کمتر از باروک)امپایر (امپراطوری) ویکتورین (راحت ترین سبک) تقسیم بندی می شود. سبک مدرن که کاربردی خلاقانه دارد و سبک روستیک (روستایی و ویلایی) هم از دیگرسبک های متداول در چیدمان می باشد.قاعده کلی در یک چیدمان صحیح بکارگیری تمام حواس انسان است. حس بویایی: بو از فضا می گیریم بو به فضا می دهیم(رنگ خوش بو: مثل صورتی)، (رنگ آرام: مثل کرم)حس شنوایی: عایق صدا (شیشه دوجداره و…) حس لامسه: ایجادتعادل بافتی (فضا استیل، فرش بذر دار باشد). حس بینایی: تعادل (متقارن: فضای کلاسیک، نا متقارن: فضای مدرن،شعاعی: صمیمیت) هماهنگی در رنگ، بافت، اندازه، فرم، جهت، جزئیات، ریتم تکراری، متناوب، رشد (مهمترین).تأکید: تغییر در هندسه، بافت، اندازه، رنگ، جهت قرارگیری در نقطه تقاطع.وحدت: خطی، محصور، نوری (مهم)، سقفی(مهم). از اثرات وحدت می توان جلب نظرکردن، قابل درک کردن، ساده کردن و بخاطر سپردن را ذکر کرد.انواع نور (طبیعی، وظیفه ای، تزئینی) در چیدمان و نحوه تابش آنها(شاندلیا و اسکونس) از اهمیت خاصی برخورداراست.اولین دیوار که در چیدمان در دید انسان ظاهر می شود دیوار کانونی است. دیوار دارای پنجره کانونی است.

دکوراسیون

چیدمان مدرن

ورودی منزل:

در انتخاب رنگ دکوراسیون داخلی توصیه می شودرنگ قسمت ورودی اگر با پله شروع می شود از رنگ های کرم و اگر با حیاط شروع می شود از رنگهای سرد (سبز) استفاده شودوفضای استقبال حتما درقسمت ورودی(کاربرد متریال گرم)مشخص شود. (شیشه متریالسرد)درچیدمان فضابایددرنظربگیریم که فضای مستطیل حس سرماوبافت زبرحس گرمارامنتقل می کنند.

دکوراسیون

ساختمان مدرن

چیدمان در دکوراسیون آشپزخانه

انواع آشپزخانه ها اصولاً با توجه به تعداد خواب مشخص می شود. آشپزخانه ال برای ۱ تا ۳ خوابه (دو ضلع با عناصراصلی)، یو وی برای ۳ تا ۵ خوابه است. آشپزخانه جزیره بیشتر در طراحی منازل ۵ خواب به بالا (گاز و جزیره) استفادهمی شود. آشپزخانه موازی دو ضلع در دارد یا یک ضلع پنجره قدی دارد. باید درنظر داشت در فضای بزرگ الویت باجزیره بعد یو وی است. کف آشپزخانه می تواند سنگ سرامیک کفپوش یا پلاستیک باشد. رنگ آشپزخانه هم بهتر است گرمتا میانه باشد. دیوار آشپزخانه عایق رطوبت تا ۰۸ سانت، فضای دو کابینت تزئینی و سقف قابل شستشو باشد. ورودی۱ طول پنجره بلندتر از ۲ متر. / آشپزخانه ۱ متر تا ۱۸انواع میز: صبحانه: گرد (کمتر از ۶ نفر) مربع. صندلی ها: راحتی(رستوران)، نیمه راحت (آموزشگاه)، ناراحت (کافی شاپ)، بسیار ناراحت (فست فود) عناصر اصلی آشپزخانه: سینک، گاز، یخچال.

دکوراسیون داخلی

آشپزخانه شیک

سرویس بهداشتی

بهترین مکان برای سرویس بهداتی نزدیک در ورودی است ضد آب، عایق صدا بودن ازنکات مهم معماری سرویسها میباشد.عناصر اصلی: روشویی، وان، توالت. نور حمام: زرد بالای آینه، وان، دوش. سقف حتما کوتاه باشد. بهترین کفپوش حمام سرامیک است. در فضای بزرگ از کاشی استخری هم می توان استفاده کرد.

دکوراسیون داخلی

سرویس کلاسیک

دکوراسیون

سرویس مدرن

نشیمن:

اولین اصلی که در چیدمان نشیمن رعایت می شود، (استفاده روزانه یا شبانه) است. طراحی فضا مدور، مبل حجیم با کوسن های زیاد، مبل پذیرایی: دسته چوبی، نرمی کمتر. برای جداسازی نشیمن از پذیرایی می توانیم مبل ها را پشت به پشت بگذاریم. برای کوچک کردن فضای بسیار بزرگ از رنگ و متریال بافت دار و سقف کاذب استفاده می کنیم. بایدتوجه است. » مدرن « داشت که راحت ترین سبک برای نشیمن عناصر: کاربردی، دکوراتیو+ کاربردی، دکوراتیو در فضای کلاسیک از مبلمان مدور و در فضای مدرن از مبلمان گوشه دار و همچنین در فضای مردانه از مبلمان صیقلی و زنانه از پرزدار استفاده می کنیم. استفاده ازچرم گوسفندی و پوست کروکودیل روشن تداعی گرفضای زنانه است.وچرم گاوی و پوست کروکودیل تیره تداعی گر فضای مردانه است. نورپردازی در نشیمن به سه حالت عمومی یا محیطی یا دکوراتیو است که البته u1576 با توجه به اینکه نشیمن نور کمتری از پذیرایی دارد می توان نور دکوراتیو را حذف کرد. بافت شومینه باید تأکید داشته باشد و نور بالای شومینه دیواری است. فضای مطالعه با roking chair ، و مبل حجیم و پارچه ای تعریف می شود.

دکوراسیون

نشیمن

اتاق خواب

بایددرنظرداشت که دورترین مکان نسبت به ورودی انتخاب شود.عناصر اصلی در چیدمان مستر: خواب، کمد، میز توالت.عناصر اصلی در چیدمان نوجوان: خواب، کمد، مطالعه، آینه عناصر اصلی در چیدمان کودک و نوزاد: خواب، کمد، بازی، میز، مطالعه. فضا اکوستیک باشد )موکت(. پای تخت حتما فرش باشد. پرده دولایه باشد. محل قرارگیری پنجره: سمت راست اگر نشدسمت چپ تخت.در چیدمان کلاسیک سر تخت بلند است. )باروک( پرده روی آن کار شده، رو تختی چهل تکه، رنگ تیره و روتختی براق و پرده دور تا دور )باروک( در چیدمان ویکتورین تخت سه گوش قرار می گیرد و پرده تخت نیمه باز است.رنگ اتاق خواب بهتر است روشن باشد و در حالت شمالی نور سرد است رنگ گرم و در حالت جنوبی نور گرم است رنگ سرد. منبت ریز روکوکو. بافت کف بلند دخترانه می شود. ریتم رنگی در اتاق خواب هم باید حفظ شود. کاغذ دیواری بالای سر تخت طرحدار و رنگ بقیه ساده باشد. نور ۸۷ % زرد و ۳۸۷ سفید. تخت های شرقی پایین تر از سطح معمول دیگر تخت هاست. اگر پاتوره پایین تخت پایه دار باشد، مدرن است و اگر قفسه دار باشد کلاسیک است. می توان از گیاه در اتقا خواب استفاده کرد و باید کم و روبروی تخت باشد.رنگ سیاه و سفید مناسب است ولی به مرور زمان خسته کننده می باشد. فضای در نظر گرفته شده برای هر نفر در اتاق m6 باید باشد. به طور کلی چیدمانی با سبک کلاسیک راحتی و آسایش را با خود به همراه دارد. قراردادن تخت خواب به سمت قبله آرامش و اثرات روحی مثبت دارد. یکی از نکات مهم در نورپردازی این است که حتما باید نور منعطف و قابل تغییر باشد. تابلوها را طوری نصب کنید که هم در حالت نشسته و هم ایستاده بخوبی قابل مشاهده باشد. در طراحی رنگ برای اتاق کودکان بهتر است جنسیت و آرامش بخشی رعایت شود.

دکوراسیون داخلی

اتاق خواب مدرن

طراحی داخلی

اتاق خواب شیک

معماری داخلی، طراحی داخلی و دکوراسیون

این سه عبارت معمولاً به غلط مورد استفاده قرار می گیرند. چرا که تخصص معماری داخلی در مقیاس انسانی و در ارتباط با فضاهای عمومی و شخصی است و در واقع به معماری فضا از نقطه نظر ساکنان آن می پردازد؛ طراح داخلی متخصصی برای طراحی فضاهای داخلی با عملکرد و کارایی بالا که تخصص خود را از طریق آموزش های رسمی کسب کرده است. طراحی داخلی بخشی بین معماری داخلی و دکوراتوری است بدون غالب بودن یکی بر دیگری و نهایتا دکوراتورها کسانی هستند که تنها با سطح ظاهری فضا مانند رنگ، پارچه، مبلمان، نورپردازی و… سر و کار دارند.

۷ اصل در طراحی داخلی:

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی

۱-نور را دریاب: نور می تواند ریتم خلاقانه ای به یک فضای داخلی ببخشد.

۲ -فرم را بشناس: معمولاً به پوسته بیرونی نسبت داده می شود.

۳ -فضا را حس کن: محدوده در دسترس کاربران می دانند.

۴ -بافت را لمس کن: مشخصه ای است که با لمس کردن یا دیدن به چشم می آید.

۵-شکل را بیازمای: نقطه بیرونی یک شیء را تشکیل می دهد.

۶ -رنگ را در هم بیامیز: خاصیت بصری فرم است که در طراحی داخلی روی فرم تأکید می کند.

۷ -حجم را بشناس: حجم عنصر مهم طراحی داخلی است.

انواع پرده و کاربرد آن در طراحی داخلی

پرده عمومی (لووردراپه): از دسته پرده هایی هستند که بیشتر در فضاهای اداری و تجاری توسط طراحان فضاهای داخلی استفاده می شود. تنها مشکل این نوع پرده عدم وجود رنگ های دکوراتیو است.

پرده پلیسه: این نوع پرده از نظر جنسی مرغوب بوده از رنگ و بافت خاصی پیروی می کند.

پرده اندولت: این پرده در دسته بندی پرده های کرکره ای فلزی جای می گیرد.

پرده بالا رو (شید رول): این پرده قابلیت چاپ را دارا می باشد و از مزایای آن می توان به قابلیت شستشو اشاره کرد.

پرده بامبو: این محصول عموما از بامبو کنف و الیاف طبیعی ساخته شده و در اشکال متنوع تولید می شود.

پرده کرکره چوبی: این پرده کرکره از بافت طبیعی و زیبای چوب بهره گرفتهاست و از مزایای آن می توان به زیبایی، و قابلیت تنظیم نور در آن اشاره کرد.

پنل تراک:از این پرده معمولاً برای جداسازی فضا استفاده می شود. از نظر ظاهری شبیه لووردراپه ولی با تراک های پهن تر می باشد. و مهمترین مزیت آن همان جداسازی فضا است.

شوجی شید: این پرده از کاغذ و برگ های طبیعی گیاهان به صورت کرکره یکپارچه تولید می شود و از مزایای آن پوشش یکدست و بافت و رنگ طبیعی آن است.

دکوراسیون

خانه کلاسیک

دکوراسیون

خانه کلاسیک

رنگ در دکوراسیون داخلی:

انعکاس مرئی است که در اثر عبور یا انتشار یا بازتاب ترکیب رنگ ها وسط اشیاء به وجود می آید. از خواص رنگ می توان به شدت و ارزش و هیو (تهرنگ) اشاره کرد. رنگ ها به طور کلی به سه دسته خنثی، گرم و سرد تقسیم می شوند. رنگ های اصلی شامل زرد و آبی و قرمز هستند. از ترکیب دو به دوی این رنگ ها، رنگ های ثانویه بدست می آید. رنگ های مکمل در واقع متضاد هم هستند. در چرخه رنگ ۱۲ رنگی، رنگهای کناری هم خانواده و رنگ های مقابل همان مکمل یا متضاد محسوب می شوند. بدست آوردن یک ترکیب رنگ مناسب و زیبا از چرخه رنگ که درست با منظور و هدف فرد منطبق باشد خود به نوعی آفرینش محسوب می شود.

طراحی داخلی

طراحی مدرن منزل

دسته :

از مطالب مشابه اين مطلب ديدن کنيد.

ارسال ديدگاه

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
یوسف آباد-تقاطع ولیعصر (عج) و مطهری – خیابان لارستان – نبش کوچه پور فلاح پلاک۱۸
021-88854833