ارسال شده در ۱۹ مرداد ۱۳۹۵

طرحی نو در دکوراسیون آشپزخانه

اکثر افراد معمولا“ طرحی مشخص از آشپزخانه در ذهن دارند که در آن ، دور تا دور آشپزخانه را کابینت قرار گرفته و در فضای بین کابینتها برای هر کدام از وسایل اصلی مثل گاز و یخچال جایی به خصوص در نظر گرفته شده است . اما آشپزخانه را به ترتیب دیگری نیز می توان چید که به مراتب زیباتر و راحت تر باشد .

دکوراسیون

آشپزخانه

بخصوص اگر آشپزخانه شما به نوعی با فضای باز از طرق مختلف مانند پنجره های بزرگ و یا تراس در ارتباط است ، خیلی بهتر می توانید از فضای آشپزخانه خود استفاده کنید . با ایجاد یک جزیره در میانه آشپزخانه می توانید فضای بیشتری را به کابینتها اختصاص دهید. این جزیره می تواند برای منظورهای مختلفی از جمله قرار دادن اجاق گاز ، سینک ظرفشویی ، هود و حتی به عنوان میز غذاخوری مورد استفاده قرار گیرد .

رعایت نکات زیر می تواند نقش قابل توجهی در افزایش زیبایی و کارایی این جزیره داشته باشد .
-محلی که اجاق گاز را در آن قرار داده اید نیاز به تهویه دارد . می توان بر روی اجاق گاز یک هود قیفی شکل که از سقف آویزان می شود نصب کرد ، نور این قسمت از جزیره معمولا از طریق چراغ هود تامین می شود . اگر بالای اجاق گاز ، هواکش مجهز به چراغ وجود ندارد باید یک چراغ قابل تنظیم در بالای اجاق گاز نصب شود . شاید بخواهید در جزیره خود یک سینک ظرفشویی نیز داشته باشید . بهتر است سینک را کنار اجاق گاز قرار دهید تا در هنگام آشپزی برای قرار دادن ظروف در سینک مجبور به طی مسافت زیاد نباشید . بالای سینک ظرفشویی نیز به یک چراغ نیاز است تا در شب نور کافی برای شست و شوی ظروف و مواد غذایی را برای ما فراهم کند.

دکوراسیون

آشپزخانه

دکوراسیون

آشپزخانه

– در نظر داشته باشید پریزهای برق را هرگز روی سطح جزیره قرار ندهید . این کار باعث پیشگیری از  ایجاد شوکهای الکتریکی در مکانهای خیس خواهد شد.

– با طراحی درست دیواره های این جزیره می توانید قفسه هایی کوچک برای قرار دادن کتابهای آشپزی و یا روزنامه های یومیه داشته باشید . همچنین می توانید جایی برای قرار دادن قابلمه های کوچک که مکررا مورد استفاده قرار می گیرند ، بشقابهای دم دستی و یا شوینده ها در نظر بگیرید.
 
حتی شاید بد نباشد بخشی از این فضا را به ماکروفر اختصاص دهید . تا بچه ها هم به راحتی بتوانند برای گرم کردن غذاهای فوری و آماده به آن دسترسی داشته باشند  .

–  اگر می خواهید در اطراف جزیره ای که ساخته اید صندلی بگذارید و از آن به عنوان میز برای صرف غذا استفاده کنید باید یا فضای سطح آن را به طرف بیرون گسترش دهید و یا کابینتهای بخش دیگر آشپزخانه را کمی به عقب بکشید. اگر چنین قصدی دارید سعی کنید بین اجاق گاز و سینک و لبه های سطح که افراد دور آن می نشینند یک فاصله حداقل ۵۰ سانتیمتری در نظر بگیرید . از چراغهای منفردی که به سقف نصب می شوند برای روشن کردن محوطه این جزیره استفاده کنید.

دکوراسیون

آشپزخانه

–  اگر آشپزخانه شما محل صرف غذا نیز هست ، استفاده از چراغ های سقفی که ارتفاعشان قابل تنظیم است درست در بالای میز غذاخوری ایده خوبی است . این چراغ ها می توانند هنگام صرف غذا روی میز را به خوبی روشن کنند و در مواقعی که از میز استفاده نمی شود فضای کلی آشپزخانه را روشنایی ببخشند.

–  گوشه های تیز بخصوص برای کودکان خطرناک هستند ، حتی المقدور گوشه های جزیره را گرد درآورید تا از برخورد افراد با آنها جلوگیری شود.

–  لزوما نباید طرح و جنس صفحه روی جزیره شما با کابینت ها هماهنگ باشد . کافی است طراحی این بخش با طرح کلی فضای خانه همخوانی داشته باشد.

 

رنگ خنثی در آشپزخانه ای معتدل

تم رنگ خنثی انتخابی بسیار مناسب برای دکوراسیون آشپزخانه است، زیرا میان رنگ های خنثی و مواد مورد استفاده در دکوراسیون آشپزخانه نزدیکی و همخوانی بسیار زیادی وجود دارد.

دکوراسیون

آشپزخانه

 

برای استفاده از تم خنثی در ترکیب رنگی آشپزخانه از تعداد محدودی رنگ خنثی مانند کرم، طوسی و قهوه ای برای ترکیب رنگی کلی دکوراسیون فضا انتخاب کنید و یک سری رنگ های متمایز را نیز به عنوان اکسسوری و عناصر کوچکی که مدام جای آن ها در فضا تغییر می کند استفاده کنید تا بدون اینکه خللی در تم فضا وارد شود، فضا از سردی و بی روحی خارج شده و جان بگیرد.

آشپزخانه فضایی است که در آن به راحتی می توان با استفاده از مواد متنوع کنار هم تضاد و جذابیت بصری ایجاد کرده و با بافت ها بازی کرد. در این صورت می توان احساس هر بافت و ماده ای را نیز به سادگی تعدیل کرد. برای مثال احساس سرد کانترهایی از سنگ مرمر را می توان با کمک گرمایی که در بافت و رنگ صندلی های حصیری است کاملا از بین برد تا تنها رنگ خنثی، باشکوه و زیبای مرمر به چشم آید. 

بنابراین نیازی نیست نگران سرمای برخی از مواد مهم و پرمصرف در دکوراسیون آشپزخانه باشید، زیرا به راحتی می توانید با استفاده از رنگ های خنثی اما گرم مانند فضاهای ذخیره سازی آجری فضا را متعادل و خوشایند سازید.حتی یک ظرف حصیری یا سفالی پر از میوه های شاداب و خوش رنگ هم می تواند سرمای ناشی از وجود مواد سخت و سرد را در فضای آشپزخانه از بین برده و تعدیل کند.

دکوراسیون

آشپزخانه

دکوراسیون

آشپزخانه

زمانی که تم رنگی خنثی را برای دکوراسیون آشپزخانه انتخاب می کنید دیگر قرار نیست رنگ یا رنگ های تند و قوی در کانون توجه قرار گیرند.از این رو اگر برای افزایش جذابیت  دکوراسیون آشپزخانه به دنبال کانون توجه مناسبی هستید می توانید روی اشکال و فرم ها حساب کنید. اشکال هندسی از قبیل مستطیل ها، دایره، بیضی و … به واسطه وجود ظروف مختلف و اشکال موجود روی کابینت و کشوها و … می توانند در مقابل دکوراسیونی با زمینه و جلوه خنثی به زیبایی خودنمایی کنند و به کانون توجه مناسبی در دکوراسیون آشپزخانه تبدیل شوند.

 

 


رنگ قهوه ای در دکوراسیون داخلی

از دیدگاه روانشناسی ، انسان هایی که رنگ قهوه‌ای را دوست دارند ، بطور معمول افرادی ، واقع‌بین ، مسئول و برخی اوقات محتاط هستند . از آنجاییکه این رنگ یادآور عناصر طبیعت (نظیر خاک و چوب) در ذهن انسان است ، تعلق، ثبات و امنیت را در ذهن تداعی می‌ کند.

دکوراسیون

آشپزخانه

رنگ قهوه‌ای ، ترکیبی از رنگ قرمز، نارنجی و سیاه است که این ترکیب‌ ، سبک موزونی به ارمغان می‌آورد که حس قدرت ، شکوه و جلال را زنده کرده و گرمای مخصوصی را در منزل ایجاد می کند .

 ترکیب موزون رنگ قهوه ای با رنگ های دیگر

رنگهای آبی مایل به خاکستری ، خاکستری روشن (مایل به آبی) ، بژ (طلایی) ، کرم مایل به زرد ، قهوه ای نسکافه ای ، قهوه ای شکلاتی ، سفید و سبز چمنی در دکوراسیون داخلی ، زیباترین هارمونی را با رنگ قهوه ای ایجاد می کنند .

در تنالیته رنگ قهوه ای نیز باید فقط قهوه ای شکلاتی ، نسکافه ای و تا حدی آجری را به کار برد . رنگهای دیگر تنالیته قهوه ای ، ترکیب جالب و جذابی در دکوراسیون ایجاد نمی کنند .

دکوراسیون

آشپزخانه

 

دکوراسیون

آشپزخانه

این رنگ در اتاق پذیرائی، ناهارخوری ، اتاق خواب، آشپزخانه و راهروهای ورودی گرما و حس مطلوبی را برای افراد به وجود می آورد . 
اگر علاقه دارید که از رنگ قهوه ای یا شکلاتی در دکوراسیون منزل استفاده کنید، می توانید ایده های مختلفی را به اجرا در آورید :
– چرم دارای استحکام و دوام خوبی است و موجب ایجاد آرامش در خانه می شود . در روکش مبلمان ناهارخوری و پذیرائی می توان از چرم استفاده کرد .
– مبلمان چوبی تیره فضا را تا حدودی تیره می کند ؛ برای روشن تر کردن محیط ، می توان از از رنگهای سفید روشن، زرد کاهی، خاکستری روشن (مایل به آبی) بر روی دیوارها استفاده کرده و فضا را آرام نمود . استفاده از تابلوهای نقاشی با قابهای چوبی روشن تر در بالای مبلها یا عناصر دکوری مانند سبدهای حصیری، نی های دکوری و گلدانهای سفالی رنگ نیز در این رابطه مفید است . 
– گیاهان قهوه ای رنگ مانند گلهای خشک، چوبهای بامبو و وسائل تزئینی از جنس بامبو  نیز از عناصر هماهنگ با این نوع دکور هستند . 
– کفپوش های با رنگهای قهوه ای و یا تلفیق “زرد- کرم” ، گرما را به کف خانه می آورند.

دکوراسیون

آشپز خانه

– در صورتیکه کابینت ها و صندلی های آشپزخانه چوبی هستند ، می توان لوازم آشپزخانه را با رنگ کرمی که در ترکیبش مقداری رنگ زرد به کار رفته است ترکیب کرد . اگر دیوارهای آشپزخانه را نیز کرم رنک کنید ، با رنگ سفید لوازم آشپزخانه و همچنین رنگ کرم پرده آشپزخانه هارمونی زیبائی ایجاد می شود .
– در اتاقهایی که نور زیادی دارند ، می توان از رنگ قهوه ای یا نسکافه ای در دیوارها استفاده کرد . 
– برای مکانهای کوچک و کم نور ، انتخاب رنگ قهوه ای شکلاتی برای دیوار مناسب نیست ، زیرا فضا را تیره و کوچک می کند . در حالیکه رنگ آبی می تواند اتاق را روشن تر و بزرگتر جلوه داده و با رنگ قهوه ای فرش کف ، هماهنگی ایجاد کند.
– در دکوراسیون قهوه ای رنگ توجه داشته باشید که استفاده از قهوه ای شکلاتی سوخته همراه با آبی تیره حس تیرگی شدیدی در فضا ایجاد می کند ؛ اما استفاده از رنگ سفید در فرش کف ، فضا را تا حدی روشن می کند و اگر دیوارها نیز سفید شوند ، این روشنی در محیط چند برابر می شود.


رنگ کرم در دکوراسیون داخلی

اکثر ما انسانها به دلیل حس دلبازی ای که از رنگ سفید دریافت می کنیم و یا عادتی که به استفاده همیشگی این رنگ در خانه هایمان داریم، تمایل زیادی در استفاده از آن داریم.غافل از اینکه همین رنگ می تواند اصلی ترین دلیل در یکنواختی و کسالت آور شدن محیط خانه شود.

دکوراسیون

آشپز خانه

یکی از بهترین رنگ‌های جایگزین سفید، رنگ کرم است که از نظر روحی می‌تواند افراد علاقه‌مند به رنگ سفید را قانع کند. رنگ کرم به دلیل اینکه ، درخشندگی رنگ سفید را ندارد و مقداری چرک‌تاب است، می تواند با تمام رنگ‌ها هارمونی زیبا و موزونی ایجاد کند.

این رنگ با تمام رنگ‌ها هارمونی و ریتم بسیار جذابی می سازد، تنها رنگ زرد است که با رنگ کرم سازگاری ندارد و ترکیب ناهمگونی بوجود می آورد.

یکی از مهم‌ترین فضاهایی که باید به نحوه رنگ‌بندی آن دقت کرد اتاق خواب است. اگر می‌خواهید از رنگ کرم در فضای اتاق خواب استفاده کنید، می‌توانید آن را در کنار رنگ‌های آبی، شکلاتی و نسکافه‌ای قرار دهید تا از زیبایی این ترکیب رنگی لذت ببرید.

دکوراسیون

آشپز خانه

 

دکوراسیون

آشپز خانه

به عنوان مثال اگر دیوارهای اتاق خواب شما کرم است ، روتختی و ملحفه تخت خود را از ترکیب دو رنگ آبی و سفید راه راه انتخاب کنید. بر روی تخت بالشتک‌های کرم رنگ بگذارید و پرده‌ها را به رنگ ترکیبی نسکافه‌ای و کرم (راه‌راه و…) انتخاب کنید.

عمومی‌ترین مکان در هر منزلی اتاق پذیرایی آن است، پس باید به شکل قابل توجهی از نظر رنگ‌بندی طراحی شود تا مکان گرم و جذابی برای میهمان‌ها به نظر بیاید. اگر دیوارهای اتاق پذیرایی شما به رنگ کرم است می‌توانید پارچه مبلمان خود را کرم رنگ کنید و در روی آن ازکوسن‌های بنفش استفاده کنید. این فضا را با فرشی کرم رنگ بپوشانید و از پرده‌هایی با دو رنگ تلفیقی بنفش و سبز در طرح‌های مختلف (چهارخانه، راه‌راه و…) استفاده کنید. 

به دلیل خنثی بودن ، رنگ کرم می تواند به عنوان رنگ اصلی در همه فضاها استفاده ‌شود؛ در سرویس‌های بهداشتی نیز می‌توانید در مقابل رنگ کرم کاشی‌ها و تمامی وسایل دستشویی، از سرامیک‌های متنوع و طرح‌دار (شطرنجی، راه‌راه و…) و دو رنگ سفید و مشکی بهره بگیرید و از حوله‌های با رنگ های گرم (نارنجی و قرمز) استفاده کنید.

رنگ کرم استثنا است و در ترکیب با تمام رنگ ها همنشینی جالبی بوجود می آورد، ولی اگر دوست داشته باشید می توانید رنگ‌ها را به طور تک استفاده کنید اما همنشینی رنگ‌ها فضایتان را جذاب‌تر می‌کند .

دکوراسیون

آشپز خانه

 

دسته :

از مطالب مشابه اين مطلب ديدن کنيد.

ارسال ديدگاه

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
یوسف آباد-تقاطع ولیعصر (عج) و مطهری – خیابان لارستان – نبش کوچه پور فلاح پلاک۱۸
021-88854833