ارسال شده در ۱ آذر ۱۳۹۵

مسائلی که در مورد اتاق کودک باید در نظر گرفته شود

دکوراسیون

اتاق خواب کودک

آماده کردن اتاق برای کودک نورسیده همیشه بخشی از لذت بچه دار شدن و توسعه یک خانواده است و تولد نوزاد همواره واقعه ای است که دیگر اعضای خانواده چند ماه در انتظار آن بوده اند. والدین اغلب با عشق و علاقه فراوان اتاق اولین نوزاد خود را آماده می کنند و وسایل لازم برای آسایش و راحتی او را تدارک می بینند. اما در حقیقت نوزادان برای آسایش و زندگی راحت به وسایل و ابزار متعدد و بی شماری نیاز ندارند و اغلب نیازهای واقعی آنها به چند وسیله ابتدایی محدود می شود در تهیه و تدارک اتاق نوزاد یکی از مهم ترین نکاتی را که باید همواره به خاطر داشته باشیم، رشد و تغییر بسیار سریع نوزادان و نیازهایشان است. از این رو هنگام برنامه ریزی برای دکوراسیون اتاق کودن از رنگ آمیزی و پوشش دیوارها و کف اتاق گرفته تا خرید وسایلی مانند تخت و کمد و از این قبیل چیزها ، باید این واقعیت را در نظر داشته باشیم که اغلب وسایل نوزادان پیش از آنکه فرسوده شوند بی استفاده می شوند و نوزاد به دلیل رشد سریع و تغییرات محسوس در زمانی کمتر از یک سال قادر به استفاده از بسیاری از وسایل اولیه اش نخواهد بود. بنابراین در انتخاب وسایل و رنگ آمیزی اتاق نوزاد این سرعت را به خاطر داشته باشید و از رنگ هایی بهره بگیرید که برای چند سال اولیه زندگی کودک مناسب باشند همچنین وسایلی چون تخت و کمد را به گونه ای انتخاب کنید که در چند سال آتی نیز قابل استفاده باشند. بسیاری از تختخواب هایی که برای نوزادان ساخته می شوند قابل تغییر بوده و به راحتی به طول تختخواب اضافه می شود یا نرده های کنار تخت در این تختخواب ها امکان جدا شدن داشته و می توان به راحتی آنها را کنار گذاشت. به این ترتیب تخت جوابگوی نیاز کودن تا سنین ۶ -۸ سالگی  خواهد بود و والدین مجبور به صرف هزینه مجدد برای تغییر تخت پس از ۳ سال اول زندگی نیستند و یا کشوهایی که از سطح رویشان می توان به عنوان جای تعویض لباس و پوشک نوزاد استفاده کرد در همه سنین به عنوان کشوهایی که لوازم گوناگون کودک را در خود جای می دهند قابل استفاده هستند.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون اتاق کودک

طراحی داخلی

دکوراسیون اتاق کودک

هنگام برنامه ریزی برای اتاق نوزاد به سیستم گرمایی و نورپردازی اتاق نیز توجه داشته باشید. دمای اتاق نوزاد باید همواره بین ۹۱ تا ۲۲ درجه سانتیگراد باشد. از این رو با توجه به امکانات منزل باید راهی ایمن برای تامین این دما در اتاق کودن در نظر گرفته شود.

نور مستقیم و درخشان برای نوزادان مناسب نیست. به همین دلیل برای تلطیف نور خورشید در روز از پرده های نازکی که نور را از خود عبور داده اما از تندی آن می کاهند برای پنجره های اتاق نوزاد استفاده کنید و در شب برای تأمین نور اتاق از چراغ هایی که نور را به سقف می تابانند برای ایجاد نور غیرمستقیم و کافی بهره بگیرید.

نور اتاق کودک در طول شب نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که نوزادان اغلب در طول شب نیاز به تغذیه دارند و اتاق نوزاد باید در شب از میزانی از نور بهره مند باشد تا ضمن آنکه مادر را به انجام امور معمولی چون تغذیه کودک و یا تعویض پوشک او قادر می سازد موجب بیداری کامل و هوشیار شدن نوزاد نیز نشود.

استفاده از کلیدهای تایمردار که مقدار نور را تنظیم می کنند یکی از بهترین راه های پاسخگویی بر این نیاز است. در غیر این صورت می توان از چراغ خواب های کوچک نیز برای تأمین این مقدار نور سود برد برای پنجره های اتاق نوزاد بهتر است علاوه بر پرده اتاق یک آستری ضخیم نیز در نظر بگیرید تا در مواقع لزوم بتوانید اتاق را درطول روز نیز تاریک کنید اگرچه اولین انتخابی که برای پوشش کف اتاق نوزاد به نظر می رسد یک پوشش نرم و راحت است اما باید این امر را نیز در نظرداشته باشیم که ظرف چند ماه ، نوزاد ما تبدیل به کودک نوپایی می شود که انواع مایعات و نوشیدنی ها و مواد غذایی گوناگون را به دست گرفته و بر روی زمین اتاق خواهد ریخت. بنابراین پوشش کف اتاق را از نوعی در نظر بگیرید که ضمن نرمی و لطافت به راحتی تمیز شود .

دکوراسیون

اتاق کودک

نوزاد علاوه بر تختخواب اصلی ، اغلب به یک تخت چرخدار متحرک و کوچک و یا یک گهواره نیز نیاز دارد که در ماه های اولیه تولد، در کنار تخت مادر قرار گرفته و این امکان را به مادر بدهد تا برای رسیدگی و مراقبت از نوزاد در طول شب مجبور به طی مسافت میان اتاق ها نباشد. پس از چند ماه اول ، زمانی که دفعات بیدار شدن نوزاد در شب کاهش می یابد و مادر نیز توان از دسترفته را باز می یابد می توان نوزاد را به اتاق مخصوص و تختخواب اصلی اش انتقال داد .

دکوراسیون داخلی

نحوه قرار دادن تخت خواب

چنانچه اتاق کودک جای کافی داشته باشد یک مبل یا صندلی راحت برای مادر در اتاق نوزاد در نظر بگیرید تا مادر جای راحتی براینشستن هنگام شیردهی و مراقبت از نوزاد داشته باشد ضمن طراحی و برنامه ریزی برای دکوراسیون اتاق کودکان علاوه بر اموری که ذکر شد توجه به ایمنی نیز نباید فراموش شود.

همواره باید به وسایلی که در دسترس نوزاد و یا کودک نوپا قرار دارند از قبیل آنچه از درون تخت برای کودک قابل دسترسی است دقت و توجه داشت. همچنین سطح کف اتاق نباید از مواد لیز و لغزنده باشد و پریزهای برق که در ارتفاع کم نصب شده اند باید با استفاده از وسایل مخصوص موقتا مسدود شوند بهتر است اتاق خواب کودک در بخش جنوب شرقی خانه باشد زیرا اثر زندگی بخش خورشید هنگام طلوع آفتاب برای سلامتی کودک مفید است و همچنین بهتر است اتاق کودک هشت ضلعی، با نور طبیعی و تهویه مناسب باشد و البته با فاصله بسیار نزدیک به اتاق والدین رنگ سبز روشن با عنصر چوب در ارتباط است و جوانه زدن و رشد گیاهان را به خاطر می آورد.

طراحی داخلی

رنگ اتاق خواب

اگر فرزندتان پسر است سعی کنید اتاقش را با رنگهای سرد چون آبی، تزئین کنید اما اگر فرزندتان دختر است رنگ های گرم مانند قرمز، صورتی پر رنگ که به او اعتماد به نفس بخشد. اتاق بچه ها باید ساده و راحت باشد و فضاهایی برای پرورش و لذت از سرخوشی و آسودگی خاطر دوران کودکی داشته باشد. به یاد داشته باشید نوع به کار بردن رنگ در اتاق کودک بسیار مهم است یعنی اگر می خواهید با رنگ آبی اتاقش را تزئین کنید آبی تیره نباشد بلکه آبی روشن باشد. سبز روشن، لیمویی، کرم خاکستری کمرنگ و در یک عبارت رنگهای روشن استفاده کنید.

دکوراسیون داخلی

رنگ اتاق خواب

دکوراسیون داخلی

نحوه چیدمان اتاق کودک

جنس لوازم و اجزای دکوراسیون داخلی اتاق کودک از مواردی است که می بایست بسیار مورد توجه و دقت قرار گیرد. اصول ایمنی با توجه به کم سن و سال بودن ساکنین این اتاق ها از مواردی است که تقریبا همه مسئولیت آن به عهده طراح و مجری دکوراسیون داخلی است؛ چرا که تصادف با وسایل اتاق توسط کودک، دندان زدن و خوردن سطوح توسط وی، گیر کردن و خزیدن در لا به لای اجزای دکور، تلاش برای تخریب یا جا به جا کردن آنها و موارد مشابه، باید قبلا توسط طراح دکوراسیون پیش بینی شود تا خطرات ممکن از سوی دکور برای کودک، به حداقل برسد. جنس پارچه های استفاده شونده در دکوراسیون اتاق کودک از نظر حساسیت زایی و ایمنی کودک و همچنین قابلیت شستشوی مداوم، می بایست بررسی شوند. گوشه ها یا لبه های تیز در اجزای دکور، تهدیدی برای بدن لطیف کودکان است. سطوح آسان تمیز شونده، صاف و نرم، با توجه به سن کودک در اولویت کاربرد هستند.

طراحی داخلی

پوشش کف اتاق خواب کودک

رنگ های روشن همچون زرد، صورتی کمرنگ و سبز روشن می تواند انتخاب خوبی برای رنگ دیوار اتاق کودک باشد. یکی از نکات مهم در مورد تزئین اتاق خواب کودک این است که از قرار دادن تصاویر حیوانات وحشی و درنده کاملا بپرهیزید. در عوض عکس هایی را انتخاب کنید که حس خلالیت و آرامش را در او تقویت کند.

طراحی داخلی

دکور مناسب برای کودک

دسته :

از مطالب مشابه اين مطلب ديدن کنيد.

ارسال ديدگاه

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
مهتاب Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
مهتاب
Guest
مهتاب

مرسی از مطلب کامل و خوبتون
لطفا عکس و مطالب بیشتری برای اتاق کودک پسرانه بذارید
خیلی خیلی ممنون میشم

یوسف آباد-تقاطع ولیعصر (عج) و مطهری – خیابان لارستان – نبش کوچه پور فلاح پلاک۱۸
021-88854833