ارسال شده در ۱۸ خرداد ۱۳۹۵

ضرورت ساماندهی منظر شهری با تشکیل کمیته نما

مدیرکل معماری و ساختمان شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: در ساماندهی نما به دنبال فرهنگ سازی کیفیت همراه با زیبایی و استحکام هستیم.
سهیلا صادق زاده مدیرکل معماری و ساختمان شهرسازی و معماری شهرداری تهران در گفتگو با خبرنگار با اشاره به فعالیت های کارگروه معماری و منظر شهری و کمیته بناهای شاخص، اظهار داشت: تاکنون بیش از ۸۰۰ جلسه کمیته نما در سطح مناطق تشکیل شده است و در مجموع حدود ۱۵ هزار طرح نما مورد بررسی و ارزیابی کارشناسایی قرار گرفته است.

صادق زاده عنوان کرد: در نظر داریم اساتید دانشگاهی، معماران و طراحان شهری عضو کمیته نما را که حدود یک سال از فعالیت آنان می گذرد ضمن امکان حضور و عضویت چرخشی در سایر کمیته های نمای مناطق مورد ارزیابی قرار دهیم و تمامی اساتید با شرایط خاص هر منطقه آشنا و تبادل نظر و تجربیات در این کمیته ها تقویت می شود.

طراحی نما

نمای ترکیبی ایرانی

طراحی نما

نمای ترکیبی ایرانی

وی در ادامه با اشاره به تشریح اقدامات صورت گرفته در ساماندهی بحث نما، افزود: با توجه به اهمیت نما در سیما و منظر شهری و از آنجایی که نما در حوزه معماری بخشی از هویت و حقوقی عمومی شهروندان را در بر می گیرد در یک سال گذشته فعالیت ها و اقدامات موثری در حوزه ساماندهی نمای سازه های شهری صورت گرفته است که این امر با تشکیل کمیته نما در مناطق ۲۲ گانه تکمیل شده است.

مدیر کل معماری و ساختمان شهرسازی و معماری شهرداری تهران با تأکید بر اهمیت توجه به ضوابط در ساماندهی نما و سازه های شهری، تصریح کرد: اتفاق خوبی که در جریان ارزیابی و داوری طرح های نما افتاده است که طیف قابل توجهی از شهروندان و افراد درگیر در حوزه معماری و ساخت و سازه همچون مسئولان، مالکان، سرمایه گذاران و مهندسان و طراحان با این بخش بیشتر آشنا و درگیر شده اند که در این زمینه در برخی از مناطق ۱۳ ،۱۸ ،۸ ،۲ ،۱۴ استقبال خوبی را در زمینه فرایند ساماندهی نما صورت گرفته است.

 

 

صادق زاده افزود: در سال گذشته هدف عمده مطرح کردن مقوله نما در سطح جامعه بوده و در کنار آن شناسایی نیازها و اولویت هایی است که در این روند و نحوه بررسی و ارزیابی طرح ها تأثیر گذار بوده که متعاقب آن مشارکت مردم و آموزش و اطلاع رسانی مستمر مورد توجه قرار گرفته است.
وی با اشاره بر اهمیت حساس کردن بخش های مرتبط با نما بویژه شهروندان و سازندگان و مالکان، گفت: بر این اساس در سال ۹۵ با تنظیم پیام های اطلاع رسانی که برای عموم شهروندان قابل توجه است موضوع نما را در مقیاس وسیع تری در سطح جامعه مطرح خواهد شد که در این زمینه با همکاری سازمان زیباسازی با تبلیغات محیطی همچون بنرها و بیلبوردها اقدامات اطلاع رسانی آغاز خواهد شد.

طراحی نما

نمای ترکیبی ایرانی

صادق زاده عنوان کرد: موضوع مهم دیگری که حاصل تجربه یک سال ما در شهرداری است توجه به زمینه و بافت پیرامونی در زمان طراحی است که با در نظر گرفتن جانمایی ساختمان در میان بافت صورت می گیرد.

مدیر کل معماری و ساختمان شهرداری گفت: هر ساختمانی باید بتواند دیالوگی با تاریخ، باورها و نیازهای فضا و زمان خاص خود برقرار کند.

وی در پایان گفت: قضاوت درباره ظاهر یک بنا( نما) کار دشواری است که یک ساختمان چیزی فراتر از نمایش بیرونی آن بوده و در زمان داوری داشتن دانش کافی درباره عملکرد بنا ضرورت دارد. افرادی که طرح نمایی را داوری می کنند باید بتوانند آن را تغییر دهند و این مهم از طریق بررسی توامان پلان، مقطع و حجم امکان پذیر است بر این اساس می توان گفت عامل موثر در ساخت یک ساختمان خوب شامل یک دستور کار کارفرمایی، معمار خوب که اضلاع یک مثلث را تشکیل می دهند.

 

از مطالب مشابه اين مطلب ديدن کنيد.

ارسال ديدگاه

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
یوسف آباد-تقاطع ولیعصر (عج) و مطهری – خیابان لارستان – نبش کوچه پور فلاح پلاک۱۸
021-88854833