ارسال شده در ۲۲ اسفند ۱۳۹۴

با هدف آشنایی کارشناسان فنی کنترل کننده نما در شهرداری های مناطق ، این نیاز وجود دارد که اطلاعات و مستندات لازم برای کنترل نمای ساختمانها در اختیار آنها قرار گیرد. تحویل نقشه حجمی ابنیه و مشخصات کیفیک مصالح بکار گرفته شده در طراحی ابنیه جدید و ابنیه مجاور (همسایگی) برای اخذ پروانه ساختمانی به مراکز بررسی و کنترل نقشه و مراجع صدور پروانه ساختمانی از سوی متقاضیان الزامی است. در ای نقشه ها ایجاد هماهنگی میان احجام از نظر فرم، جنس و رنگ مصالح، در واحدهای همسایگی الزامی است.

بر ای اساس مدارک زیر مورد نیاز می باشد :

 1. نقشه های نماهای اصلی در مقیاس ۱/۵۰ و نما های فرعی در مقیاس ۱/۱۰۰ به انضمام جدول نازک کاری با قید مصالح و  مواد و رنگ های مصرای در هر بخش از نما.
 2. نقشه موقعیک استقرار ساختمان در محدوده زمین (سایت پلان) به -انضمام پلان بام (به عنوان نمای پنجم)
 3. ارائه نقشه ها و تصاویر سه بعدی از حجم کلی ساختمان که مبین وضعیت استقرار بازشوها، ورودی، بالکن ها و سایر احجام شاخص بنا، مصالح، بافت کلی نما و رنگ ساختمان در آینده در جوار پلاک های ساخته شده پیرامونی می باشد (شامل برش عمودی و افقی از نحوه تعبیه بازشوها در دیوار).
 4. ارائه نقشه جزئیات اجرایی پیش بینی شده برای نما در مقیاس ۱/۵۰ شامل کلیه عناصر موجود در نما نظیر: فضای ورودی، خط آسمان ، بازشوها، بالکن هات، احجام عقب نشسته و یا برجسته ، نرده و جان پناه ، سایبان و … همراه با اندازه گذاری کامل،  به انضمام جزئیات اتصالات نما به اسکلت ساختمان در مقیاس ۱/۲۰ شامل نقشه سازه نگهدارنده نما
 5. ارائه شیوه نورپردازی نما و تصاویری از نورپردازی شب ساختمان (بنا به ضرورت) .
 6. تکمیل و تایید چک لیسک طراحی توسط مهندس معمار.

نکات مهم و قابل توجه برای مالکان:

 • مالکان می بایست حداقل تصویر نمای دو پلاک مجاور از هر طرف را به هنگام اخذ نقشه نمای ساختمان ارائه نمایند.
 • ضروری است هرگونه تغییر در اجرای نقشه های مصوب شده، در زمان اجرا توسط مهندسان ناظر و ماموران بازدید نواحی به اداره شهرسازی ناحیه و منطقه مربوطه گزارش شود تا دستورات لازمه از طرف ادارات نامبرده در راستای تکمیل عملیات ساختمان سازی صادر گردد.
 • صدور پایانکار و گواهی عدم خلاف برای ابنیه جدیدالاحداث منوط به اجرای نقشه های ارائه شده جهت اخذ پروانه شهرسازی است. مهندسان ناظر مسئول اجرای دقیق نقشه های مصوب نما و حجم خواهند بود.
 • صدور گواهی پایان ساختمان منوط به ممنوعیت نصب تجهیزات الکتریکی و مکانیکی و لوله های تاسیساتی در نمای ساختمان و بالکن های بدون پوشش تمی باشد.
 • مالکان قبل از صدور گواهی پایان ساختمان می بایسک نماسازی جانبی را انجام دهند.

 

منبع : چک لیست طراحی و کنترل نما ، شهرداری تهران

 

از مطالب مشابه اين مطلب ديدن کنيد.

ارسال ديدگاه

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
یوسف آباد-تقاطع ولیعصر (عج) و مطهری – خیابان لارستان – نبش کوچه پور فلاح پلاک۱۸
021-88854833